DÖRDÜNCÜ KUVVET
Özgür Medya Platformu

Bu dünya kimseye kalmıyor! Ünlü mafya babası öldü…

İtalyanın ünlü mafya babası Salvatore Riina hayatını kaybetti.

Sicilya’da 1980 ve 1990’larda Cosa Nostra’nın sı  kanlı eylemlerinin baş faili olarak yargılanmış ve hüküm giymiş, “patronların patronu” lâkaplı Salvatore “Toto” Riina’nın hayatını kaybettiği belirtildi.

salvatore2

SALVATORE RİİNA KİMDİR?

Salvatore Riina, azılı bir mafya babasıdır. Takma adı “canavar” ya da “kısa” olan Salvatore Riina 1930’da Carleone’de doğmuştur. Patronu Michele Navarra için tetikçilik yapan Riina kısa süre içerisinde Carleone ailesinde kendini göstermiştir.

Asıl patron Leggio’ya başarısız bir suikast girişimi yapmış ve ardından da Navarra’yı öldürmüştür. Asıl patron Leggio’nun 1974’te yakalanmasından sonra ise Riina devri başlamıştır. “Babaların Babası” olarak Sicilya mafyasının başına geçmiş ve asıl patronunun kanlı yolunu sürdürmüştür.

İkinci Mafya Savaşı’nda rakipleri Stefano Bontade ve Salvatore Inzerillo de dahil pek çok kişinin ölüm emrini vermiştir. Mafya savaşından tek başına çıkan Riina durmak bilmemiştir. İtalyan hükümetinin başlattığı büyük soruşturmaya da çok kanlı cevap vermiştir. Olağanüstü yetkilerle donatılan yargıç Giovanni Falcone ile yargıç Paolo Borsellino, Riina’nın adamlarının yerleştirdiği bombalarla kısa aralıklarla can vermişlerdir. Riina 1993’te yakalanmış ve çeşitli suçlardan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Bir efsaneye dönmüş olan Riina’nın hayatı belgesel olmuştur. İtalyan televizyonunun Capo dei Capi (Babaların Babası) adlı altı bölümlük belgeseli Riina’nın hayatını ve suçlarını anlatmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin