DÖRDÜNCÜ KUVVET
Özgür Medya Platformu

Yaralı bulduğu kuğuya tam 33 yıldır bakıyor. Peki kuğular kaç sene yaşar?

Edirneli hayvansever Recep Mirzan, 33 yıl önce yaralı halde bulduğu ve tedavi ettirdiği kuğuyu yanından ayırmıyor.

Edirne‘de hayvansever Recep Mirzan, 1984 yılında postacı olarak çalışırken bir tarlada yaralı halde bulduğu kuğuyu iyileştirdikten sonra evinin bahçesinde beslediğini anlattı.

Yıllar önce eşinin vefat ettiğini, zamanının büyük bölümünü çok sevdiği hayvanlarıyla birlikte geçirdiğini belirten Mirzan, en yakın dostunun “Garip” ismini verdiği kuğu olduğunu söyledi.

Recep Mirzan, kuğu ile arasındaki dostluğu tarif etmenin zor olduğunu ifade ederek, “Yaklaşık 33 yıldan bu yana Garip benim can yoldaşım oldu. Her gün 1-2 saat onu gezdiriyorum. Peşimi hiç bırakmıyor, beraber konuşuyoruz, kısacası hayat arkadaşım oldu diyebilirim. Ölünceye kadar beraberiz zaten ben öldükten sonra bilmem nasıl olacak.” diye konuştu.

Mirzan, kuğuyu buğday ve mısırla beslediğini anlatarak, “Yabancı biri yanıma geldiğinde gagasını yere vuruyor, kanatlarını açıyor ve bağırmaya başlıyor. Hemen yanıma geliyor. Beni korumaya çalışıyor ve kıskanıyor galiba” dedi.

Geçen yıllarda Meriç Nehri’nin taşmasıyla bahçesinin su altında kaldığını, yetiştirdiği kaz ve ördeklerin akıntıyla kapıldığını dile getiren Mirzan, sadece kuğunun hayatta kalabildiğini vurguladı.

Kuğular kaç sene yaşar?

Kuğu, masallarda ve efsanelerde dalma soylu bir hayvan olarak anlatılır. Lekesiz bir beyazlıkta tüyler, zarif bir boynun üzerinde onurla yüksek tutulan bir baş, garip bir çağrıyı andıran bir çığlık, işte beyaz kuğu. 60 yıl kadar yaşayan bu kuşun gerçekten soylu olduğunu gösteren iki olay vardır: kuğular sürü halinde uçarken aralarından biri hastalanırsa veya yorulursa onu asla kaderi ile baş başa bırakmazlar. Erkek kuğu eşi öldükten sonra asla bir başka eş aramaz, ölünceye kadar “bekar” yaşar. Bu soylu yaratığın doğal bir ölümle aramızdan ayrılması nadirdir, çoğu kez açlıktan, kötü havalardan, uzun göç uçuşlarındaki bitkinlikten ve düşmanlarının saldırısından ölür kuğular. ölmeden az önce en tatlı sesiyle en tatlı şarkısını söyler, bu nedenle edebiyatta bir insanın son sözleri için “kuğunun şarkısı” deyimi kullanılmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin