Connect with us

Gündem

ABD’nin Suriye’de bir sivil katliamı daha ortaya çıktı!

ABD ordusunun 18 Mart 2019’da Suriye’nin Bağuz bölgesinde kadın ve çocukları hedef aldığı ortaya çıktı. 64 sivilin öldüğü katliamı 2,5 yıl sonra NYT ortaya çıkardı.

El kaide bahanesiyle Afganistan’ı, nükleer silah bahanesiyle Irak’ı talan eden ABD, son olarak DEAŞ’ı bahane ederek Suriye’ye girdi. Milyonlarca sivilin ölümünün en büyük sorumlularından ABD’nin Suriye’nin Bağuz kentinde gerçekleştirdiği bir katliamı, 2 buçuk yıl sonra New York Times gazetesi ortaya çıkardı.

64 SİVİL VAHŞİCE KATLEDİLDİ

Tarihlerin 18 Mart 2019’u gösterdiği günlerde ABD’nin, Suriye’de DEAŞ’a karşı yürüttüğünü iddia ettiği operasyonlar sırasında, kadın ve çocuklardan oluşan 64 kişilik sivil gruba hava saldırısı düzenlediği ortaya çıktı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinde yer alan haberde, ABD Hava Kuvvetleri’nin, 18 Mart 2019’da Suriye’nin Bağuz bölgesinde kadın ve çocukları hedef aldığı belirtildi. Haberde, ABD insansız hava araçlarıyla yeri tespit edilen grubun üzerine daha sonra F-15E tipi savaş uçaklarıyla 2 tondan fazla bomba bırakılması sonucu yaşamını yitiren 80 kişiden 64’ünün sivil olduğu vurgulandı.

DOSYALAR GİZLENDİ

Bağuz saldırısı, DEAŞ’a karşı savaş sırasında en büyük sivil kaybın verildiği olaylardan biriydi ancak ABD ordusu tarafından hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmadı.

Askeri yetkililer, neredeyse her adımda, soruşturulması gereken bu savaş suçunu gizledi. Ölü sayısı küçümsendi, belgeler sümen altı edildi, raporlar ertelendi ve olay gizlilik sınıfına alındı. Patlama alanı da ABD liderliğindeki koalisyon güçleri tarafından buldozerlerle düzlendi.

2 TONLUK “MEŞRU MÜDAFA”

New York Times’ın haberi ile ortaya çıkan gerçekte, ABD’nin 2 tonluk bomba yağdırdığı 64 sivil, kadın ve çocuk DEAŞ bahanesiyle vahşice katledildi.

Aylar süren gizli belge ve raporların incelenmesi sonucu saldırının ayrıntılarına dair bulgular ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na (CENTCOM) gönderildi. Bunun üzerine saldırıyı ilk kez kabul ederek 80 kişinin yaşamını yitirdiğini duyuran CENTCOM, söz konusu operasyonda 16 DEAŞ savaşçısı ile 4 sivilin öldürüldüğünü belirtti. Diğer 60 kişinin, “DEAŞ’ın kontrolündeki bölgelerde kadın ve çocukların bazen silaha sarılmaları nedeniyle sivil olup olmadıklarının bilinmediğini” savunan Komutanlık, “meşru müdafaa” diyerek katliama arka çıktı.

EN SON AFGANİSTAN’DA GERÇEKLEŞTİRDİLER

Amerikan ordusu, Afganistan’dan çekilme sürecinde de “içerisinde DEAŞ militanlarının bulunduğu” iddiasıyla Kabil Havaalanı yakınlarındaki bir eve saldırı düzenlemişti. 29 Ağustos’ta gerçekleştirilen saldırıda aynı aileden 7’si çocuk 10 Afgan sivil hayatını kaybetmiş, ölenlerin ise DEAŞ’la bağlantılarının olmadığı ortaya çıkmıştı. CENTCOM da yaşamını yitirenlerin “tamamen sivil vatandaşlar” olduğunu itiraf etmişti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem