Connect with us

Teknoloji

Çalışmalar hızlandı! Apple, otomobil üretmeye hazırlanıyor…

Apple, otonom sürüş teknolojileri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirket, otonom sürüş filosundaki sürücü sayısını arttırdı.

Apple, dünyanın en büyük teknoloji firmaları arasında bulunuyor. Şirket, ürettiği akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletlerle birçok kullanıcının ilgisini çekmeyi başarıyor. Son zamanlarda firma, kendi otomobilini üretebilmek için çalışmalar yapıyor.

Apple, kendi otomobilinin yanında otonom sürüş teknolojileri için de çalışmalar yapıyor. Şirketin araçları yollarda gezerek veriler topluyor. Bu doğrulta şirketin birçok aracı ve sürücüsü bulunuyor. Tespit edilen verilere göre şirket, veri toplayacak sürücü sayısını arttırdı.

Apple, otonom sürüş filosu için yeni sürücüler işe aldı!

California Motorlu Taşıtlar Departmanı verilerine göre Apple, sürücü izin sayısını 23 arttırarak toplam sürücü sayısını 137 yaptı. Şirketin Eylül ayında 114, Ağustos ve Mayıs ayında ise sırasıyla 92 ve 76 sürücüsü bulunuyordu. Bu duruma rağmen şirketin araç sayısı 69’da sabit kaldı.

Diğer şirketlerle verileri kıyaslamak gerekirse Apple’ın geride kaldığını söyleyebiliriz. Örneğin Cruise şirketinin 992 tane sürücüsü bulunuyor. Bu da Apple‘dan bir hayli fazla. Açıklanan verilere göre şirket, kayıtlarına bir tane daha çarpışma ekledi. Bununla birlikte şirketin toplam çarpışma sayısı 6’ya ulaştı.

Apple, kendi otomobili üzerinde çalışıyor!

Apple, yapılan çalışmalara baktığımızda adı “Project Titan” olarak düşünülen bir araç üzerinde çalışıyor. Bu otonom sürüş testlerinin yapılmasının sebebi ise kendi otomobilinde kullanacağı otonom sürüş sistemini geliştirmek olduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde Apple, otomobilin yazılımıyla ilgili çalışması için Tesla’nın eski mühendisini işe aldı.

Apple Car

Bazı yayınlanan verilere göre şirket aracı tek başına yapacak. Şirkette, Apple Car için birçok mühendis bulunduğu ve parça tedarikçilerinin seçildiği de iddialar arasında. Şirketin aracı ne zaman piyasaya süreceği ya da fiyatının ne kadar olacağı henüz belli değil. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce Apple Car iyi bir satış başarısına ulaşır mı? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji