Connect with us

Teknoloji

Gözler Türkiye’de! Otomotiv sektöründe çip krizinden sonra Magnezyum krizi…

Koronavirüs salgını sonrası otomotiv endüstrisi, küresel çip krizi, çelik fiyatlarındaki artış, lojistik ve konteyner sorunlarıyla boğuşuyor.

Yaşanan sorunlar otomotiv fiyatlarında her geçen gün artışa neden oldu.

Sektörün yeni sorunu ise magnezyum tedariki. Dünya magnezyum ihtiyacının yüzde 80’den fazlasını Çin karşılıyor. Ancak Çin ülkedeki enerji sıkıntısı nedeniyle magnezyum üretimini azaltma kararı aldı.

Bu durum magnezyumun fiyatının bir yılda yüzde 500 artmasına neden oldu.

MAGNEZYUM EN AZ 3 AY BEKLEYEBİLİYOR

Magnezyumdaki darboğazın en büyük sebeplerinden birisi stoklanması zor bir metal olması. magnezyum stoklarda en fazla 3 ay bekleyebiliyor. Aksi takdirde oksitlenip kullanılmaz hale geliyor.

Magnezyumdan, alüminyumun hafif ve dayanıklılığı yüksek bir alaşım oluşturması için faydalanılıyor.

Şanzımanlardan direksiyon millerine, koltuk çerçevelerinden yakıt deposu kapaklarına kadar pek çok alanda da kullanılıyor.

Magnezyumun yerini alacak başka bir malzeme olmaması otomotiv üreticilerini zora sokuyor. Bu durum özellikle Avrupa’daki otomotiv üreticilerini yeni alternatifler bulmaya yönlendiriyor.

ÜRETİCİLER GÖZÜNÜ TÜRKİYE’YE ÇEVİRDİ

Avrupa’da otomotiv üreticileri magnezyum krizinde gözünü Türkiye’ye çevirdi. Afyonkarahisar Emirdağ’daki bu tesis Avrupa’da tek Türkiye’de ilk magnezyum üretim tesisi

4 yıldır faaliyet gösteren tesis, Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerindeki alüminyum üreticilerine magnezyum ihraç ediyor.

Tesis yıllık 15 bin tonluk kapasitesi ile Türkiye’nin yıllık 18 bin tonluk magnezyum ihtiyacının büyük çoğunluğunu karşılayabilecek güçte.

Özellikle otomotiv yan sanayisinde çok güçlü olan Türkiye, ilerleyen süreçte magnezyum krizinden en az hasarla çıkacak ülkelerden biri.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji