Connect with us

Teknoloji

iOS iPhoneların otomatik makro sorununu çözdü

Apple, iPhone 13 Pro kullanıcılarının şikayet ettiği otomatik makro sorununu iOS 15.2 Beta 2 güncellemesi ile çözüme kavuşturdu.

Apple, iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinin kamerasına makro çekim özelliği yerleştirdi. Çıplak gözün fark edemeyeceği detayların telefonun kamerasıyla yakalanabilmesine olanak sağlayan bu özelliğin, iPhone kullanıcılarına göre, kamera deneyimine olumsuz anlamda etki eden önemli bir dezavantajı var.

Varsayılan olarak, iPhone 13 Pro’nun kamerası bir nesneye yeterince yakın olduğunda makro çekim özelliği kendiliğinden devreye giriyor. Bu da, modun bazen istem dışı bir şekilde aktifleşmesine yol açıyor. 25 Ekim’de kullanıma sunulan iOS 15.1 güncellemesinde Apple, kullanıcılara otomatik geçiş ayarını kapatma imkânı tanıyarak sorunu kısmen çözmüştü.

iPhone 13 Pro kamerasına makro moduna geçiş butonu geliyor

9 Kasım’da yayınlanan iOS 15.2 Beta 2, iPhone 13 Pro’nun kamerasına makro moduna hızlı geçiş desteği ekledi. Bir sosyal medya kullanıcısı tarafından fark edilen yeni özellik kapsamında, kamera bir nesneye yeterince yakın olduğunda ekranın sol alt köşesinde çiçek simgesi beliriyor. Bu simgeye tıklayarak makro çekimi etkinleştirebiliyor veya devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Geçiş butonunu aktifleştirmek için öncelikle iPhone 13 Pro ayarlarına girip makro modunun otomatik açılmasını iptal etmeniz gerekiyor. Bunun için Ayarlar > Kamera bölümünü açıp Otomatik Makro butonunu devre dışı bırakmanız yeterli oluyor. Ardından geçiş seçeneğinin kamera uygulamasına otomatik olarak eklendiğini göreceksiniz.

iOS 15.2 Beta 2 ile ‘İletişim Güvenliği’ de geldi

Apple, çocukları cinsel istismara karşı korumak amacıyla geliştirdiği İletişim Güvenliği özelliğini iOS 15.2 Beta 2 ile kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde, çocukların çıplaklık içeren görüntülerle karşılaşmaması amaçlanıyor. Apple, gönderilen fotoğrafın sakıncalı olup olmadığını önceden analiz ederek çocuklara karşı cinsel saldırıların önüne geçmeyi hedefliyor.

Buna ek olarak Apple, iOS 15.2 Beta 2 ile iPhone’lara ‘Legacy Contacts’ özelliği de getirdi. Bu sayede kullanıcılar, öldükten sonra Apple Kimliği hesaplarına erişme yetkisi olan güvenilir kişiler ekleyebilecekler. Şu anda beta süreci devam eden iOS 15.2’nin ne zaman genel kullanıma sunulacağı bilinmiyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji