Connect with us

Gündem

PKK’nın kurucularından Ali Haydar Kaytan MİT ve TSK’nın ortak operasyonuyla öldürüldü…

MSB, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde 5 PKK’lı teröristin SİHA’larla düzenlenen operasyonla etkisiz hâle getirildiğini açıkladı. Öldürülenler arasında PKK/KCK’nın kurucularından “Fuat” kod adlı Ali Haydar Kaytan’ın da bulunduğu tespit edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Türkiye’yi tehdit eden sınır ötesindeki terörist gruplarla mücadelesi devam ediyor.

Bu kez hain PKK terör örgütüne vurulan darbede Mehmetçik’e, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) da destek verdi. Düzenlenen hava operasyonunda 5 PKK’lı da öldürüldü. Konuya ilişkin açıklama Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı.

Açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri ile Millî İstihbarat Teşkilatının koordineli çalışması sonucu, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde tespit edilen 5 PKK’lı terörist, SİHA’larımızın düzenlediği operasyonla etkisiz hâle getirildi. Terörle mücadelemiz etkin ve kararlı şekilde devam edecek!” denildi.

PKK KURUCULARINDAN BİRİ DE ARALARINDA

Operasyonda etkisiz hale getirilen teröristler arasında PKK/KCK’nın kurucularından “Fuat” kod adlı Ali Haydar Kaytan’ın da bulunduğu tespit edildi.

ALİ HAYDAR KAYTAN KİMDİR?

Ali Haydar Kaytan, 1952 yılında Tunceli’de doğdu.  PKK kurucu kadrosunda yer alan KCK Yürütme Konseyi üyesiydi.

Ali Haydar Kaytan, 26 Mart 1952’de Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğdu. Kaytan, 12 Eylül Darbesinden sonra yurt dışına kaçtı ve PKK’nın Kuzey Irak’taki eğitim kamplarından birinin komutanlığını üstlendi. Ardından PKK’nın merkez komitesine seçildi. Örgüt kararıyla evlendiği “Seher” kod adlı Cemile Merkit, Mayıs 1982’de Bekaa Vadisi’nde öldürüldü. Abdullah Öcalan tarafından hakkında iki kez örgüt içi adli soruşturma başlatıldı. Kaytan, bunun üzerine bir özeleştiri yazdıktan sonra örgüt temsilcisi olarak Avrupa’ya gönderildi. 1988’de Batı Almanya’da tutuklandı. 1994’te serbest bırakıldıktan sonra örgütün lider kadrosuna yeniden alındı.

28 Ekim 2015’ten beri, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “en çok aranan teröristler” listesinin kırmızı kategorisinde yer almaktadır. Bakanlık kendisini yakalayan veya yakalanması ile sonuçlanacak bilgi paylaşan kişi veya kişilere 10 milyon lira’ya kadar para ödülü vereceğini duyurdu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem